Nextion Basic Display 5.0'' NX8048T050 5.0inch TFT Resistive Touch Screen Panel 800x480 UART HMI Intelligent LCD Display Module
★★★★★ 4.4 100 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by thekaraokecompany.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • NX8048T050 is a powerful 5.0'' HMI,a 5.0" TFT 800x480 resistive touch screen display, 16M Flash, 3584 Byte RAM, 65k colors.It's easy to adapt Nextion family HMI to existing projects, you just need to provide it a UART. Uploading TFT file via sd card is faster than 4pin serial port, but pls check card is FAT32 format and no more than 32GB.
Item Weight 4.6 ounces
Manufacturer Ferwooh
Item model number 611006
Product Dimensions 5.24 x 3.31 x 0.47 inches
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
100 ratings | 41 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (81)
4 stars
5% (5)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (11)