Field Tuff FTF-60PA3PT 3 Point Plug Aerator, 60"
★★★★★ 4.8 39 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by thekaraokecompany.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The Field Tuff FTF-60PA3PT 60", 3 pt. Plug aerator is the perfect tool for aerating your soil. This tool has a wide working width of 60" to allow for fast & efficient work. The 66 coring plugs, each measuring 5.83", penetrates to 3" deep into the ground to effectively aerate your soil. The plugs are even replaceable to keep your aerator working to its full potential. Constructed of heavy-duty steel with a powder-coat finish, this Field Tuff plug aerator is durable & reliable & will even resist corrosion to last even longer. Easily attach & use this hassle-free product with your category 0 & 1 tractors. Features retractable' to reduce wear on aerator plugs when not in use. Field Tuff plug aerator includes a weight tray that will holdup to 225 lbs. Of cement blocks or sand bags to aerate your soil even deeper & more effectively. This product measures 70.87" x 23.23" x 31.1" overall & is ideal for use with more compact soil & lawns, including soil with a high clay concentration.
  • Working width of 60" allows for fast and efficient work; fits category 0 and 1 Tractors
  • 66 coring plugs, 5.83" each, penetrate up to 3" deep into the ground to effectively aerate your soil; plugs are Replaceable to keep your Aerator working to its full potential
  • Measures 70.87" x 23.23" x 31.1" overall and is ideal for use with more compact soil and lawns, including soil with a high clay concentration; 1 Year manufacturer's parts Warranty
UPC 832830004145
Brand Field Tuff
Material Steel
Finish Type Powder-coat Finish
Item Weight 242 pounds
Manufacturer Field Tuff
Item model number FTF-60PA3PT
Product Dimensions 70.87 x 23.23 x 31.1 inches
Global Trade Identification Number 00832830004145
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
39 ratings | 16 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (34)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (4)