★★★★★ 5.0 25 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by thekaraokecompany.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • AUTOMATIC VOLTAGE REGULATION (AVR): Corrects minor power fluctuations without switching to battery power, thereby extending the life of the battery; HIGH VOLTAGE INPUT: 220V, 230V, or 240V selectable input voltage
UPC 649532611232
Brand CyberPower
Color Black
Runtime 14 minutes
Voltage 230 Volts
Wattage 1650 watts
Amperage 10 Amps
Form Factor (4) IEC C13-C14 power cords
Item Weight 77 Pounds
Manufacturer Cyber Power
Model Number PR2200ELCDRTXL2U
BuiltIn Media PR2200ELCDRTXL2U(4) IEC C13-C14 power cords^ manual^USB cable
Input Voltage 230 Volts
Maximum Power 1650 Watts
Connector Type IEC-320 C20, IEC-320 C19, C13
Output Current 10 Amps
Output Voltage 230 Volts (AC)
Output Wattage 1650 Watts
Frequency Range 50/60 Hz ±3 Hz
Item Dimensions 17.05 x 18.9 x 3.46 inches
Mfr Part Number PR2200ELCDRTXL2U
Power Plug Type Type C
Battery Cell Type Lead-Acid, AGM
Number of Outlets 10
Specification Met Energy Star
Enclosure Material Metal
Warranty Description 3 Year Limited Warranty
Surge Protection Rating 810 Joules
Lower Temperature Rating 32 Degrees Fahrenheit
Upper Temperature Rating 104 Degrees Fahrenheit
Item Dimensions D x W x H 18.9"D x 17.05"W x 3.46"H
Global Trade Identification Number 00649532611232
EU Spare Part Availability Duration 3 Years
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
5 out of 5
★★★★★
25 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
90% (23)
4 stars
0% (0)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)