27W Daylight Lamp for Lights of America FML-27EX-D 9024B | Full Spectrum 6500K | 4-Pin Quad Base | High Performance Replacement Bulb | Designed in USA
★★★★★ 4.9 68 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by thekaraokecompany.co.uk
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 🟣Energy Efficient – Consumes only 27 watts while delivering powerful, high-quality light output; operates on standard 120V / 60Hz power.
UPC 799932078125 799932078156
Color 6500k
Shape Appliance Light Bulb
Voltage 110 Volts
Wattage 27 watts
Bulb Base E27
Brand Name LSE Lighting
Brightness 1400 Lumen
Efficiency 51.85 lm/W
Light Type Appliance Light Bulb
Unit Count 1 Count
Light Color Daylight White
Manufacturer Light Spectrum Enterprises, Inc
Model Number TRTA000069
Power Source Corded Electric
Material Type copper
Control Method App
Bulb Shape Size B17
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Package Quantity 1
White Brightness 1400 Lumens
Color Temperature 6500 Kelvin
Light Source Type Compact Fluorescent Light (CFL)
Power Consumption 27 Watts
Additional Features CFL LIghting
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Output Maximum 1400 Lumens
Light Source Wattage 27 Watts
Color Rendering Index 65
Connectivity Protocol Wi-Fi
Connectivity Technology Normal bulb
Manufacturer Part Number TRTA00069
Smart Home Compatibility Not Smart Home Compatible
Specific Uses For Product Lamp
Accepted Voltage Frequency 100 to 120 Volts and 60 Hertz
Incandescent Equivalent Wattage 60 Watts
Manufacturer Warranty Description 1 year warranty.
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
68 ratings | 28 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (61)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (7)